Jak działa czerpnia powietrza

Czerpnia powietrza jest to element instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej, przez który jest zasysane powietrze zewnętrzne. Stosuje się czerpnie terenowe, ścienne i dachowe, o przekroju prostokątnym lub okrągłym, najczęściej wykonane z blachy ocynkowanej lub stalowej. Otwory wlotowe czerpni wyposażone są w żaluzje, zapobiegające wpadaniu do instalacji dużych elementów oraz chroniących przed oddziaływaniem opadów atmosferycznych.

Czerpnie powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz zlokalizowane w sposób umożliwiający pobieranie w danych warunkach jak najczystszego i, w okresie letnim, najchłodniejszego powietrza. W praktyce oznacza to, że powinny być zlokalizowane po stronach północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej budynku, w miejscu przewiewnym i zacienionym, z dala od tras komunikacyjnych i innych źródeł zanieczyszczeń.

Gdzie umieścić czerpnię powietrza?

Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą, pochodzącą z chłodni kominowych lub innych tego typu urządzeń.

Czerpnie powietrza usytuowane po poziomie terenu lub na ścianie dwóch niższych kondygnacji nadziemnych powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i zgrupowania miejsc postojowych dla więcej niż 20 samochodów, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczeń powietrza. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.

Czerpnie dachowe powinny być tak lokalizowane, aby dolna krawędź otworu wlotowego znajdowała się co najmniej 0,4 m powyżej powierzchni dachu, na której są zamontowane, oraz aby została zachowana odległość co najmniej 6 m od wywiewek kanalizacyjnych. Ponadto warto zadbać, aby czerpnie skomponowane były architektonicznie z budynkiem i otoczeniem.

Wszystkie szczegółowe zasady lokalizacji czerpni można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Umiejscowienia czerpni powietrza na dachu

Jak dobrać czerpnię w układzie wentylacyjnym?

Dobór czerpni polega na określeniu powierzchni wlotu powietrza, która uwarunkowana jest prędkością przepływu powietrza. Prędkość powinna wynosić w czerpni v=3 m/s, a w przewodzie doprowadzającym powietrze z czerpni do centrali wentylacyjnej v = 3-6 m/s.