Skąd potrzeba wentylacji?
Przez niemal 200 ostatnich lat twierdzono, że człowiek był jedynym istotnym źródłem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Jeszcze w końcu lat 80 XIX stulecia wyrażano powszechnie pogląd, że ludzie wydychają toksyczne substancje, których obecność w powietrzu jest szkodliwa dla zdrowia. Wyciągnięto więc wniosek, iż pomieszczenia, w których przybywali ludzie, wymagają wentylacji.
Na przełomie wieków XIX i XX zaczął dominować pogląd, że ludzie wydzielają „zarazki” i głównym zadaniem wentylacji jest zmniejszenie koncentracji mikroorganizmów w powietrzu, by zmniejszyć ryzyko przeniesienia choroby. Panował wieli strach przed bakteriami, które słusznie uważano za przyczynę wielu chorób. Człowieka nadal uważano za główne źródło zanieczyszczeń, a wentylację za panaceum.
Ten sposób myślenia stracił na popularności w latach 20 i 30 XX wieku, gdy stało się jasne, że inne czynniki niż wentylacja odgrywały ważniejszą rolę w przenoszeniu zarazków między ludźmi. Ostatnio obserwuje się większe zainteresowanie problematyką wentylacji i filtracji powietrza w celu zmniejszenia ryzyka chorób zakaźnych.
Czym jest wentylacja?
Wentylacja, w sensie technicznym , jest to wymiana powietrza w pomieszczeniach w celu usunięcia zbędnego ciepła i/lub zanieczyszczeń w celu utrzymania w pomieszczeniu założonego stanu powietrza. W wielu przypadkach wentylacja może tylko nie dopuścić do nadmiernego pogorszenia tego stanu. Utrzymaniu założonych parametrów mikroklimatu służy klimatyzacja.
Do spowodowania wymiany powietrza w pomieszczeniach służą urządzenia wentylacyjne. W zależności od potrzeb mogą być one mniej lub bardziej rozbudowane. Najprostszym sposobem wentylacji pomieszczenia jest otwieranie okien, służące do okresowego przewietrzania pomieszczeń takich, jak np. klasy szkolne czy wentylacja grawitacyjna, stosowana powszechnie w węzłach sanitarnych i kuchniach w domach mieszkalnych. Istnieją w pełni zautomatyzowane, złożone systemy, będące w stanie utrzymać na żądanym przez użytkownika (lub technologię) poziomie wartości wszystkich wcześniej wymienionych parametrów mikroklimatu, niezależnie od stanu powietrza zewnętrznego i procesów zachodzących wewnątrz pomieszczenia. Te ostatnie systemy nazywamy systemami lub urządzeniami klimatyzacyjnymi.
Montaż wentylacji w budynku przemysłowym
Jak wybrać odpowiednią wentylację.
Decyzja o wyborze systemu wentylacji powinna by poprzedzona analizą potrzeb, jakim powinno sprostać urządzenie wentylacyjne oraz analizę kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Istotna jest również ocena zysków wymienionych i niewymienionych , wynikających z zastosowania takiego, a nie innego systemu wentylacji. Zyski wymierne prawidłowo zamontowanej wentylacji to na przykład polepszenie jakości wyrobów, zwiększenie wydajności pracy lub mniejsza zachorowalność personelu. Do zysków niewymiernych można zaliczyć zadowolenie załogi lub prestiż firmy, które przez stabilność personelu podnoszą efektywność ekonomiczną firmy. Do wykonania prawidłowej analizy potrzebna jest dobra znajomość systemów wentylacji lub klimatyzacji, ich technicznych możliwości i ograniczeń oraz aktualnych cen urządzeń, materiałów i nośników energii.
W artykule Rodzaje wentylacji przedstawiono podstawowe systemy wentylacji; ich lista jest otwarta, liczba bowiem kombinacji podstawowych elementów składowych jest tak wielka, że zawsze istnieje możliwość zaprojektowania takiego systemu, który zapewni optymalne działanie wentylacji w danym przypadku.