Powietrze atmosferyczne jest powietrzem wilgotnym, będącym mieszaniną powietrza suchego i wody w fazie gazowej (para wodna), ciekłej (krople wody) lub stałej (kryształki lodu), przy czym w wentylacji i klimatyzacji zazwyczaj mamy do czynienia z parą wodną.
Podstawowymi parametrami stanu powietrza są temperatura i ciśnienie. W zakresach wartości tych parametrów, stosowanych w procesach wentylacji i klimatyzacji, stan powietrza suchego jest odległy od punktu krytycznego i powietrze to może być uważane za gaz doskonały. Para wodna występująca w powietrzu ma niskie ciśnienie i przyjmuje się, że podlega również prawom dla gazów doskonałych.
Parametry powietrza wilgotnego
Za pomocą podstawowych parametrów stanu – temperatury i ciśnienia – można określić jednoznacznie jedynie stan powietrza suchego. Dla jednoznacznego określenia stanu powietrza wilgotnego potrzebna jest dodatkowo znajomość ilości pary wodnej zawartej w powietrzu. Może być ona różna przy danej temperaturze i danym ciśnieniu powietrza, nie może jednak przekroczyć pewnej wartości maksymalnej w danych warunkach.
Powietrze zawierające maksymalną w danej temperaturze i danym ciśnieniu ilość pary wodnej nazywa się powietrzem nasyconym parą wodną. Natomiast para wodna w tym stanie jest parą nasyconą i jej ciśnienie cząstkowe jest równe ciśnieniu cząstkowemu nasycenia pary wodnej w tej temperaturze pmax=ps (t). Ciśnienie nasycenia rośnie ze wzrostem temperatury. Powietrze zawierające mniejszą niż maksymalna ilość pary wodnej jest powietrzem niedosyconym, a para wodna w nim zawarta jest parą przegrzaną, o ciśnieniu cząstkowym mniejszym od ciśnienia nasycenia.
Analizując stany powietrza wilgotnego, należy również wziąć pod uwagę przypadek, gdy zawartość wilgoci x w powietrzu jest większa od zawartości maksymalnej x(t). Wtedy w powietrzu następuje wykroplenie pary wodnej i powstaje mgła. Powietrze takie nosi nazwę powietrza zamglonego wodą. Jeżeli temperatura powietrza zamglonego jest niższa niż 00 C, to mamy do czynienia z powietrzem zamglonym lodem (mgłą śnieżną). Występowanie zamglenia powietrza jest w wentylacji i klimatyzacji zjawiskiem niepożądanym, które należy eliminować.