Jakie są rodzaje wentylacji

Wentylacja ma za zadanie doprowadzenie i utrzymanie powietrza w pomieszczeniach przez nią obsługiwanych w takim stanie, aby jego czystość, temperatura, wilgotność i ruch pozostawały w określonych granicach. Te granice dopuszczalnych parametrów powietrza mogą wynikać z komfortu przebywania w pomieszczeniach ludzi (np. budynki i pomieszczenia użyteczności publicznej czy zamieszkiwania zbiorowego). Granice wymaganych parametrów powietrza mogą być również uzależnione od procesów technologicznych odbywających się w budynkach i pomieszczeniach przemysłowych (np. przędzalnie bawełny, produkcja czekolady, pieczywa, papierosów, itp.) – jest to wtedy wentylacja przemysłowa.

Rodzaje wentylacji

Wymiana powietrza w pomieszczeniach jest wymuszana jego ruchem. W zależności od sposobu, w jaki został wymuszony ruch powietrza w pomieszczeniach, rozróżnia się dwa rodzaje wentylacji:

  • Naturalną, w której wykorzystuje się prawa fizyki. Wymiana powietrza w pomieszczeniach budynku następuje skutkiem różnicy w ciężarach właściwych powietrza zewnętrznego i wewnętrznego (powietrze zimne i ciepłe) i/lub w wyniku działania wiatru.
  • Mechaniczną, gdzie wymuszenie wymiany powietrza w pomieszczeniach budynku jest powodowane urządzeniem mechanicznym, jakim jest wentylator.

Wentylacja naturalna

W wentylacji naturalnej możemy jeszcze wyróżnić:

  • Wentylację grawitacyjną,
  • przewietrzanie,
  • aerację.

Wentylacja grawitacyjna

Jeżeli temperatura powietrza w budynku jest wyższa od temperatury powietrza na zewnątrz (np. zimą), to powietrze wewnętrzne – jako lżejsze (cieplejsze) – unosi się ku górze i uchodzi poprzez otwory i nieszczelności w górnej części budynku lub pomieszczenia. Na jego miejsce z kolei przez otwory i nieszczelności w dolnej części budynku lub pomieszczenia napływa powietrze zewnętrzne – chłodniejsze. Taki ruch powietrza, zgodnie zgodnie z prawami fizyki, powoduje, że powstaje podciśnienie w dolnej i nadciśnienie w górnej części budynku. Im dłuższy jest kanał bądź szyb wentylacyjny, czyli im wyższy jest budynek, tym większy jest ciąg powietrza ku górze, a w całym budynku powstaje większe podciśnienie w dolnej jego części i nadciśnienie w jego górnej.

Wymaganą wymianę powietrza można osiągnąć, rozmieszczając odpowiednio otwory doprowadzające i odprowadzające powietrze przy jednoczesnej dostatecznie dużej różnicy temperatur powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku.

W lecie, gdy różnica temperatur jest mała, nie występuje żaden ruch powietrza, a gdy na zewnątrz jest temperatura powietrza większa niż wewnątrz budynku, przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych następuje w kierunku odwrotnym od wymaganego, czyli do wnętrza pomieszczeń. Taki ruch w kanałach wentylacyjnych jest niedopuszczalny, gdyż wszystkie nieczystości znajdujące się w kanałach są nawiewane do wnętrza pomieszczeń.

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja mechaniczna

W wentylacji mechanicznej ruch powietrza jest wymuszany przez zastosowanie urządzenia mechanicznego, jakim jest wentylator. Pozwala to wytwarzać odpowiednio dużą różnicę ciśnień w sieci przewodów rozprowadzających powietrze, jak również doprowadzenie wymaganej jego ilości do poszczególnych pomieszczeń, dzięki czemu może być ono transportowane kanałami na znaczne odległości – praktycznie dowolne. Przepływ powietrza w przewodach wentylacyjnych i w pomieszczeniach jest niezależny od zewnętrznych czynników metrologicznych, takich temperatura powietrza czy wiatr. Powietrze przed wprowadzeniem do danego pomieszczenia może być poddane obróbce poprzez oczyszczenie, ogrzanie, ochłodzenie, nawilżenie czy osuszenie. Taka obróbka powietrza  przed jego wprowadzeniem do pomieszczenia zapewnia warunki komfortu osobom przebywającym w pomieszczeniach lub spełni wymogi technologiczne stawiane danej produkcji w nich się odbywającej. Stosowanie ogólnej wentylacji mechanicznej jest szczególnie wskazane w pomieszczeniach użyteczności publicznej, w których głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza są ludzie i w pomieszczeniach przemysłowych, gdzie źródła zanieczyszczenia nie są zlokalizowane lub trudne do ujęcia. W wentylacji mechanicznej daje się wyróżnić następujące jej rodzaje:

  • wentylację wywiewną,
  • wentylację nawiewną,
  • wentylację nawiewno-wywiewną.

W mechanicznej wentylacji pomieszczeń przemysłowych dużą rolę odgrywają także odciągi miejscowe, służące do odsysania zanieczyszczeń u źródła ich powstawania i zapobiegające rozprzestrzenianiu się ich w pomieszczeniu. Jest to rodzaj wentylacji wywiewnej.

Coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż systemów wentylacji mechanicznej, zauważając jej dużą przewagę nad wentylację grawitacyjną. Jeśli są Państwo zainteresowani technologiami montażu wentylacji serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Chętnie podpowiem i doradzimy na jakie rozwiązanie zdecydować się.

Zasada działania wentylacji mechanicznej