Do realizacji procesów uzdatniania powietrza dla wentylacji lub klimatyzacji pomieszczeń, należy dobrać odpowiednie urządzenia wentylacyjne lub klimatyzacyjne. Urządzenia te zestawia się w kolejności wynikającej z przebiegu procesu uzdatniania w jedną zwartą całość, noszącą nazwę centrali wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej.
W skład centrali wentylacyjnych i klimatyzacyjnych mogą wchodzić następujące urządzenia: nagrzewnice, chłodnice, wymienniki do odzysku ciepła, w tym pompy ciepła, nawilżacze wodne, komory mieszania, przepustnice, filtry, wentylatory i tłumiki. Ponadto, w skład instalacji wchodzą jeszcze urządzenia, które znajdują się zazwyczaj poza centralą, są to nawilżacze parowe, czerpnie i wyrzutnie powietrza.
Rodzaje i budowa centrali klimatyzacyjnych.
Centrala klimatyzacyjna jest niewątpliwie sercem całego systemu wentylacyjnego. Może być wykonana jako monoblokowa (kompaktowa), gdy wszystkie wchodzące w jej skład urządzenia znajdują się w jednej obudowie, lub sekcyjna (modułowa, blokowa). W drugim przypadku każde z urządzeń centrali klimatyzacyjnej stanowi osobną sekcję, a wszystkie sekcje wchodzące w skład centrali mają takie same wymiary przekroju poprzecznego i są ze sobą połączone.
Ze względu na lokalizację centrale klimatyzacyjne dzieli się na standardowe (stojące w przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu – maszynowni klimatyzacyjnej), podwieszane albo dachowe.
Ze względu na sposób doprowadzania powietrza z centrali do pomieszczenia klimatyzowanego wyróżnia się centrale kanałowe i bezkanałowe.
W wersji standardowej szkielet obudowy centrali wykonany jest z profilu aluminiowego, łączonego za pomocą specjalnych narożników. Wypełnieniem tego szkieletu są dwie warstwy blachy stalowej, między którymi znajduje się izolacja termiczna i akustyczna z niepalnej wełny mineralnej. Jako płaszcz zewnętrzny stosuje się najczęściej blachę alucynkową lub lakierowaną, a wewnątrz blachę ocynkowaną. Produkowane są również centrale bezszkieletowe, samonośne.
Oprócz wersji standardowych produkowane są centrale specjalnego wykonania: basenowe, higieniczne (stosowane w obiektach służby zdrowia) oraz zewnętrzne, do których zalicza się wspomniane już centrale dachowe. W centralach takich muszą być spełnione odpowiednie dla ich przeznaczenia wymagania.
Metodyka doboru centrali klimatyzacyjnej dla pomieszczeń w Szczecinie
Punktem wyjścia do doboru centrali klimatyzacyjnej jest schemat technologiczny instalacji klimatyzacyjnej, opracowany na podstawie projektu procesu uzdatniania powietrza. Ponadto, niezbędna jest informacja o strumieniu objętości powietrza przepływającego przez centralę.
Dobór wielkości centrali wiąże się z ustaleniem prędkości przepływu powietrza przez centralę, która jest uzależniona od wchodzącej w jej skład sekcji. Zalecane prędkości przepływu powietrza przez te urządzenia powinny być przyjmowane z następujących zakresów:
Nagrzewnica – 1,5-4,5 m/s,
Chłodnica – 2-3,5 m/s,
Nawilżacz wodny (komora zraszania) – 1,5-3,5 m/s, zalecana 2-3 m/s,
Filtr powietrza – 2,5 m/s.
Przyjęta prędkość powietrza decyduje o stratach ciśnienia w centrali, a co za tym idzie o zużyciu energii. Dobór właściwej centrali jest kompromisem, pomiędzy jednorazowym zwiększeniem koszów zakupu z wieloletnim obniżeniem kosztów eksploatacji. Mając do wyboru dwie wielkości central, w których prędkość przepływu mieści się w granicach dopuszczalnych wartości, projektant musi pamiętać, że wybór mniejszej z nich pociąga za sobą wzrost prędkości. Straty ciśnienia rosną zaś proporcjonalnie do kwadratu prędkości i w takim stopniu wzrasta też zużycie energii do napędu wentylatora. W optymalnie (pod względem energetycznym) dobranych centralach prędkość przepływu powietrza nie powinna przekraczać 2,5 m/s.
Wymagania dotyczące maszynowni klimatyzacyjnej.
Przy wyborze pomieszczenia przeznaczonego na maszynownię należy wziąć pod uwagę kilka wymagań.
Zachowanie niezbędnej wysokości i pola powierzchni podłogi maszynowni wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej od strumienia objętości powietrza wentylacyjnego jest wskazane dla ułatwienia montażu, czyszczenia, konserwacji i napraw centrali. W przypadku podziału na kilka mniejszych zespołów nawiewnych lub stosowania regeneratorów może być potrzebna większa powierzchnia. Oprócz całkowitej powierzchni maszynowni należy pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu centrali w pomieszczeniu.